Turski Bešiktaš igrat će naredne sezone u Euroligi, potvrđeno je na zvaničnom spisku klubova za sezonu 2026/27.
Takmičenje će brojati 20 ekipa, a klub iz Istanbula ulazi u najjače evropsko košarkaško takmičenje putem specijalne pozivnice.
Bešiktaš će zauzeti mjesto koje je ostalo nakon odluke Monaca da se prebaci u Eurokup. Francuski klub bi u tom takmičenju trebao nastupati s višegodišnjom licencom.
Euroliga sprema širenje
Prema najavama, Euroliga bi od sezone 2027/28 mogla napraviti još veći iskorak i proširiti se na 24 kluba.
U tom slučaju razmatra se i novi format takmičenja, koji bi mogao biti organizovan po konferencijama.
Cilj je da se olakša raspored i otvori prostor za veći broj klubova.
Monaco planira popraviti finansije
Monaco dugoročno želi povratak u Euroligu, ali kao stabilniji član sistema.
Klub planira popraviti finansijsku situaciju i završiti promjene u rukovodstvu i sponzorskoj strukturi.
Ulazak Bešiktaša znači da će Turska u Euroligi imati još jednog predstavnika, uz Fenerbahče i Anadolu Efes.
