TOP 5 OVE SEDMICE

IMA NEŠTO U TOME

Pričate s biljkama? Psiholozi tvrde da to može imati dublje značenje

Mnogi ljudi se barem jednom uhvate kako pričaju s biljkom dok je zalijevaju ili sređuju. Iako to na prvi pogled može djelovati neobično, psiholozi smatraju da se iza takve navike krije nešto sasvim prirodno.

Savršeni slušaoci

Razgovor s biljkom najčešće nije stvarna potreba da biljka “čuje” ono što govorimo. Mnogo češće je riječ o tome da osoba naglas izgovara misli koje već nosi u sebi.

Biljke su, u tom smislu, savršeni slušaoci. Ne prekidaju, ne osuđuju, ne daju savjete i ne pokušavaju odmah riješiti problem. Zbog toga čovjek ima prostor da mirno izgovori ono što osjeća.

Razgovor koji pomaže da čujemo sebe

Stručnjaci smatraju da biljka sama po sebi ne pravi promjenu. Promjena nastaje zato što osoba naglas oblikuje vlastite misli.

To je povezano s pojmom samogovora, odnosno unutrašnjeg ili glasnog razgovora koji ljudi vode sami sa sobom.

Pregled istraživanja iz 2023. godine, objavljen u Frontiers in Psychology, pokazuje da samogovor ima važnu ulogu u rješavanju problema, kontroli emocija, razmišljanju o sebi, pamćenju i donošenju odluka.

Kada čovjek nešto izgovori naglas, misao više nije samo nejasan osjećaj u glavi. Ona dobija oblik rečenice, ima početak i kraj, pa je lakše razumjeti šta nas zaista muči.

Zato razgovor s biljkom može djelovati slično kao pisanje dnevnika, razgovor sa samim sobom pred ogledalom ili glasno planiranje dana.

Biljka ne daje odgovor, ali stvara miran prostor u kojem čovjek može bolje čuti vlastite misli.

Zbog toga ova navika ne mora biti čudna, nego može biti jednostavan način da se osoba smiri i jasnije sagleda ono što osjeća.

Pratite Rezon.ba na Google-u Dodajte nas u omiljene izvore i lakše pratite najnovije vijesti.
Dodaj

POVEZANI ČLANCI

Ne možete slatkišima reći ‘ne’: Imamo rješenje

Ljeto se približava polako ali sigurno, a vi nikao...