Iranski državljanin kojeg Sjedinjene Američke Države terete za masovne hakerske napade uhapšen je u Kotoru po potjernici američkih vlasti i Federalnog istražnog biroa (FBI).
Kako je saopćila crnogorska policija, riječ je o 39-godišnjem muškarcu koji posjeduje iransko i tursko državljanstvo, a za njim je raspisana međunarodna potjernica po nalogu suda u New Yorku.
Tereti se zbog više djela
Američke vlasti ga terete za više krivičnih djela, među kojima su zavjera radi kompjuterske prevare, neovlašteni pristup računarskim sistemima i krađa identiteta.
Prema navodima policije, osumnjičeni je od 2013. godine učestvovao u masovnim hakerskim napadima na infrastrukturu Sjedinjenih Američkih Država, uključujući više od 150 univerziteta.
Istražioci tvrde da je ovim aktivnostima pričinjena šteta procijenjena na čak 3,4 milijarde dolara.
Nezakonito pribavljeni podaci
Prema informacijama crnogorske policije, nezakonito pribavljeni podaci navodno su korišteni za potrebe Iranske revolucionarne garde, kao i pojedinih univerziteta u Iranu.
O zahtjevu za izručenje osumnjičenog odlučivat će nadležni sud u Podgorici.
