Požar na mostarskoj deponiji Uborak jutros je ponovo aktiviran, a situacija je dodatno pogoršana jer se vatra približila stambenim objektima.
Zbog pogoršanja situacije naređena je evakuacija stanovništva, potvrdio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić.
Govoreći o okolnostima izbijanja požara, Kordić je iznio ozbiljne optužbe, navodeći da postoje indicije da je vatra podmetnuta.
“Ovdje ima i elemenata terorizma jer je proglašena vanredna situacija, a neko je podmetnuo požar”, rekao je Kordić, dodajući da su na deponiji zapaljene i gume.
Gradonačelnik Mostara pozvao je građane da ne nasjedaju na političke manipulacije te da pomognu u identifikaciji odgovornih osoba.
Evakuisani stanovnici bit će privremeno smješteni u prihvatni centar Salakovac.
Situaciju na terenu dodatno otežava najavljeni sjeverni vjetar, dok vatrogasne ekipe i dalje ulažu maksimalne napore kako bi požar stavile pod kontrolu.
