Poznati bh. trener Amar Osim govorio je o historijskom plasmanu reprezentacije Bosne i Hercegovine u šesnaestinu finala Svjetskog prvenstva.
Golemo u svakom pogledu
Govoreći za Tportal.hr, Osim je naglasio da je plasman među 32 najbolje reprezentacije svijeta ogroman uspjeh za Bosnu i Hercegovinu.
“Ovo je golemo. U svakom pogledu. Golemo je geopolitički, ekonomski, historijski, kako god hoćeš. Mi smo mala zemlja, niko nas na svijetu ne doživljava ozbiljno, a sada smo među 32 reprezentacije na svijetu. To treba slaviti”, rekao je Osim.
Ipak, smatra da treba sagledati i širi kontekst proširenog formata Mundijala.
“Realno, i mi i Katar smo profitirali od proširenja Svjetskog prvenstva. Da je ostao stari sistem, pitanje je bismo li bili ovdje. Ali to sada nije najvažnije. Jedna Italija nije tu, Turska koja je duplo bolja od nas je ispala. Neke puno jače ekipe od BiH će ispasti, ali idemo dalje. Mi smo prošli. I to je ono što treba apostrofirati”,poručio je.
Pohvalio mlade igrače
Posebno je istakao značaj nastupa mladih igrača, koji su, prema njegovim riječima, opravdali očekivanja.
“Bog im je dao priliku da pokažu šta znaju. Ti igrači koje stalno potenciramo, mladi, novi, s kvalitetom i perspektivom, sada su došli do izražaja. To se nije vidjelo u prva dva kola, ali se pričalo o tome kroz kvalifikacije i baraž. Sada se ta priča zaokružila na najbolji mogući način”, istakao je Osim.
Drugačija igra protiv Amerike
BiH će u osmini finala, prema svim projekcijama, igrati protiv Sjedinjenih Američkih Država, a Osim smatra da ‘Zmajevi’ u taj duel ulaze bez velikog pritiska.
“To je situacija u kojoj doslovno nemaš šta izgubiti. Bit će veselje, općenarodno slavlje, naši će ići na njih, pa što bude. Znaš da su bolji, znaš da igraju kući, znaš da će se puno toga okrenuti prema njima. Ali baš zato ćemo igrati lakše”, rekao je Osim.
Upozori je da BiH protiv domaćina Mundijala mora odigrati znatno drugačije nego protiv Katara.
“Ako budemo igrali kao sad, nastradat ćemo. Igrat ćemo ono šta u tom trenutku najbolje znamo, a otprilike znamo šta je to. Ova utakmica pokazala je da ne igramo slučajno onako kako inače igramo”, zaključio je Osim.
