Cijenjeni bh. umjetnik Edin Numankadić preminuo je u 79. godini.
Numankadić je iza sebe ostavio veliko umjetničko djelo. Dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih priznanja, među kojima je Orden viteza umjetnosti i književnosti koji mu je dodijeljen 2021. godine. Jedan je od osnivača kolekcije Ars Aevi – Muzeja savremene umjetnosti u Sarajevu.

Godine 1999. godine dobio je Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva za izuzetan stvaralački doprinos u oblasti likovne umjetnosti.
Ostavio veliko djelo iza sebe
Izlagao je na oko 50 samostalnih i više od 300 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu, a dva puta je predstavljao Bosnu i Hercegovinu na Venecijanskom bijenalu – 1992. s projektom “Svjedoci postojanja” i 2003. u sklopu bh. selekcije
Numankadić je 25. juna trebao otvoriti izložbu “Prisustvo” u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine koja sadrži izbor njegovih radova nastalih tokom više od pet decenija umjetničkog djelovanja.
Ovom izložbom je ujedno trebala biti obilježena 80. godišnjica djelovanja Umjetničke galerije Bosne i Hercegovine.

Od dobrog čovjeka i velikog umjetnik opraštaju se prijatelji i kolege. Mešu njima je i umjetnica Mirsada Baljić:
“Kad nam odu draga bića, presele na drugi svijet, kad utihne slika života, lik dragog prijatelja tražimo u sjećanju.
Izuzetna ličnost, vrsni umjetnik, prijatelj, saradnik, oslonac u boji više desetljeća.
“Tužna sam beskrajno”
Tužna sam beskrajno, teška je ova praznina.
Još uvijek na izložbama tražim Skopljaka, Anu, Hozu, Amru, Cicu, Almu
Počivaj u miru dragi Edo, da i tebi pejzaži budu bašte dženetske
