Ljetna sezona kupanja u Banja Luci počela je uz upozorenje nadležnih službi nakon što su rezultati analiza pokazali da voda na većini kontrolisanih kupališta nije mikrobiološki ispravna za kupanje.
Mikrobiološka analiza
Zdravstvena inspekcija Odjeljenja za inspekcijske poslove, u saradnji s Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske, izvršila je uzorkovanje vode na rijekama Vrbas, Vrbanja i Suturlija kako bi provjerila njen kvalitet uoči intenzivnijeg korištenja tokom ljeta.
Analizirani su uzorci s kupališta “Slap” u Novoseliji, “Vrućica” i “Naša plaža” u Srpskim Toplicama, “Abacija” i “Zelena” u Obilićevu, “Žuti most” u naselju Vrbanja, “Zeleni vir” te kupalište “Suturlija”.
Prema rezultatima Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, mikrobiološki ispravna voda utvrđena je na samo tri lokacije – kupalištima “Slap”, “Vrućica” i “Suturlija”.
Ovdje se ne preporučuje kupanje
Uzorci vode s kupališta “Naša plaža”, “Abacija”, “Zelena”, “Žuti most” i “Zeleni vir” nisu zadovoljili propisane mikrobiološke kriterije.
Zbog toga se građanima ne preporučuje kupanje, plivanje, rekreativne aktivnosti niti bavljenje sportovima na vodi na ovim lokacijama.
Iz Gradske uprave podsjećaju da se kontrole provode svake godine zbog velikog interesa građana, iako nadzor nad ovim prirodnim kupalištima nije zakonska obaveza.
Naglašeno je i da se radi o otvorenim vodotocima koji nisu registrovani kao zvanična kupališta, zbog čega ne postoji kontinuiran nadzor, te se građani na njima kupaju isključivo na vlastitu odgovornost.
