Velika Britanija suočava se s velikim političkim preokretom nakon što je Keir Starmer danas podnio ostavku na funkciju premijera i lidera Laburističke stranke.
Starmer je u saopćenju naveo kako je vođenje vlade bila najveća čast u njegovom političkom životu.
“Bio je to najponosniji trenutak mog života”
Na početku govora Starmer se prisjetio dolaska na vlast prije dvije godine, kada su laburisti nakon 14 godina ponovo preuzeli upravljanje državom.
“Šetnja ovom istom ulicom prije dvije godine bila je najponosniji trenutak mog života. Laburistička vlada označila je novu stranicu u historiji naše zemlje nakon godina razočaranja i očaja. Vjerovao sam da možemo promijeniti živote miliona ljudi nabolje i upravo zbog toga sam ušao u politiku”, rekao je Starmer.
Podsjetio je da je prije šest godina preuzeo stranku koja se nalazila u izuzetno teškoj političkoj, finansijskoj i moralnoj situaciji.
Razgovarao s kraljem o ostavci
Starmer je istakao da je tokom mandata radio na obnovi povjerenja građana u ekonomiju, nacionalnu sigurnost i institucije države, ali je na kraju zaključio da je vrijeme za povlačenje.
Potvrdio je da je o svojoj odluci već razgovarao s britanskim kraljem.
Britanski mediji navode da je Starmer posljednjih dana vodio intenzivne razgovore s članovima vlade, stranačkim zvaničnicima, sindikalnim liderima i donatorima Laburističke partije, nakon čega je procijenio da njegova politička pozicija više nije održiva.
Andy Burnham glavni favorit
Prema informacijama britanskih medija, najveći favorit za preuzimanje funkcije premijera i lidera Laburističke stranke je Andy Burnham, kojeg dio stranke već duže vrijeme vidi kao prirodnog nasljednika Keira Starmera.
Među istaknutim članovima vlade koji su navodno zatražili Starmerovo povlačenje nalazi se i ministrica vanjskih poslova Yvette Cooper.
