Na zajedničkoj vanrednoj sjednici Štaba civilne zaštite Grada Mostara i Kantonalnog štaba civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona donesena je odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće zbog velikog požara koji je zahvatio javno preduzeće “Deponija” na Uborku.
Požar je koji je izbio u ponedjeljak ujutro oko 9 sati. On je i dalje aktivan, a na terenu su angažovane sve raspoložive snage kako bi se spriječilo njegovo dalje širenje.
Nema širenja požara
Iz Profesionalne vatrogasne brigade Mostar navode da se požarište trenutno ne širi, ali da s deponije i dalje izlaze velike količine gustog dima.
Podaci s mjernih stanica Federalnog hidrometeorološkog zavoda pokazuju da je kvalitet zraka na području Mostara veoma loš.
Vatra se nakon izbijanja brzo proširila te zahvatila skladišne objekte, postrojenja i radne mašine namijenjene za reciklažu otpada.
Nastavlja se gašenje i sanacija
Iz Operativnog centra Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK saopćeno je da nadležne službe kontinuirano provode sve potrebne aktivnosti s ciljem lokalizacije požara i sanacije posljedica.
U gašenju požara učestvuju pripadnici civilne zaštite, vatrogasne jedinice, medicinske ekipe, zračne snage s air tractorima, Oružane snage Bosne i Hercegovine te druge službe zaštite i spašavanja.
Građanima je ranije upućen apel da, zbog velike koncentracije dima, drže zatvorene prozore i vrata te da boravak na otvorenom svedu na minimum, posebno osobe s hroničnim respiratornim oboljenjima, djeca i stariji građani.
