Microsoft je najavio novo poskupljenje Xbox konzola, a nove cijene počet će važiti od 1. augusta 2026. godine.
Kompanija je kao glavni razlog navela probleme u lancu snabdijevanja i rast cijena komponenti, posebno memorije i skladišnog prostora. Prema Microsoftu, cijene tih dijelova porasle su više od dva i po puta, zbog čega više ne mogu zadržati dosadašnje cijene konzola.
Gaming hardver sve skuplji
Poskupljenje će iznositi 100 dolara za modele sa 512 GB memorije, dok će verzije od 1 TB poskupjeti za 150 dolara. Microsoft je najavio i povlačenje 2 TB modela iz prodaje.
Tako će Xbox Series S 512 GB umjesto 399,99 dolara koštati 499,99 dolara, dok će Xbox Series S 1 TB sa 449,99 dolara skočiti na 599,99 dolara.
Xbox Series X 1 TB Digital poskupjet će sa 599,99 na 749,99 dolara, dok će standardni Xbox Series X 1 TB koštati 799,99 dolara umjesto dosadašnjih 649,99 dolara.
Rast cijena komponenti
Microsoft poručuje da se gaming industrija i dalje suočava s ozbiljnim pritiskom zbog rasta cijena komponenti.
Za razliku od mnogih drugih elektronskih uređaja, konzole se često prodaju s vrlo malom zaradom ili čak bez profita po uređaju. Kompanije zatim novac zarađuju kroz igre, pretplate i dodatne usluge.
Zbog toga rast cijena memorije i skladišnog prostora direktno pogađa proizvođače konzola. Microsoft upozorava da bi pritisak na cijene mogao trajati i narednih godina.
Kako bi ublažio udar na kupce, Microsoft najavljuje opcije kupovine na rate, beskamatno finansiranje, programe zamjene starih konzola i prodaju certificiranih obnovljenih uređaja po nižim cijenama
