Reditelj Emir Kusturica oprostio se emotivnom porukom od bosanskohercegovačkog likovnog umjetnika Edina Numankadića, koji je preminuo u Sarajevu u 78. godini života.
Na svom blogu Kusturica se prisjetio dugogodišnjeg prijateljstva i porodične povezanosti s Numankadićem, naglasivši da je njihov odnos trajao decenijama, uprkos brojnim životnim okolnostima.
“Treba li ti šta?”
“Kaže mi tvoja Nina da si umro mirno, u fotelji, i kada se suze sjuriše niz lice pomislih – život te nije štedio, ali, eto, smrt te nije namučila. Dok putuješ, moj Edo, znam da više neću čuti, poslije poziva iz Sarajeva, “Treba li ti šta?”, napisao je Kusturica.
Istakao je da su se i tokom rata, ali i godinama nakon njega, nastavili viđati i održavati blizak odnos, iako su njihovi susreti često ostajali daleko od očiju javnosti.
“Viđanja u Andrićgradu i na Mećavniku, poslije rata, držali smo u tajnosti, zbog mojih stavova, mog političkog stanovišta, zbog kojeg, evo, nažalost, ne mogu doći da te ispratim na taj najduži put koji pripada svima”, naveo je.
Veliki umjetnik
Kusturica je poručio kako mu je Numankadić tokom života bio mnogo više od rođaka, opisujući ga kao čovjeka od kojeg je naučio važne lekcije o umjetnosti, historiji slikarstva i samom životu.
“Do neba sam ti zahvalan na plemenitosti koju si čitavog života prenosio na mene, što si me naučio da mislim o umjetnosti, da tumačim historiju slikarstva i što si bio čovjek – miran, mudar i miroljubiv”, napisao je Kusturica.
Edin Numankadić bio je jedan od najznačajnijih bosanskohercegovačkih likovnih umjetnika. Tokom bogate karijere priredio je oko 50 samostalnih i učestvovao na više od 300 kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Bosnu i Hercegovinu predstavljao je dva puta na Venecijanskom bijenalu – 1992. godine projektom “Svjedoci postojanja”, te 2003. godine u okviru bh. selekcije.
Dobitnik je i Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva za izuzetan doprinos likovnoj umjetnosti.
