Iranska revolucionarna garda oglasila se nakon američkih udara na Iran i poručila da je odgovorila napadima na američke položaje u regiji.
Iz IRGC-a tvrde da su Sjedinjene Američke Države prekršile ranije dogovore i izvele napad na iransku obalu pod izgovorom incidenta u Hormuškom moreuzu.
“Cionistički režim prekršio primirje”
“Nakon što je cionistički režim prekršio primirje na jugu Libana, prije nekoliko sati je i američki režim, koji redovno krši sporazume, također prekršio svoje obaveze. Pod različitim izgovorima, povezanim s prolaskom broda koji je prekršio pravila kroz neovlaštenu rutu u Hormuškom moreuzu, izveo je zračni napad na obale Irana”, naveli su iz IRGC-a.
Iranska strana poručuje da nadzor nad plovidbom kroz Hormuški moreuz pripada Iranu, te da će svaki novi napad dobiti snažniji odgovor.
“Prema članu 5. Memoranduma o razumijevanju iz Islamabada, nadzor nad plovidbom i saobraćajem kroz Hormuški moreuz u nadležnosti je Islamske Republike Iran. Međutim, Sjedinjene Američke Države su, poticanjem različitih strana, pokušale prekršiti ovu obavezu, na šta je uslijedio odgovarajući odgovor. Tako će biti i ubuduće. Ako se agresija ponovi, naš odgovor bit će još širi od ovoga”, zaprijetili su iz IRGC-a.
CENTCOM potvrdio američke udare
Snage Centralne komande SAD-a izvele su 26. juna napade na ciljeve u Iranu. Washington tvrdi da je riječ o odgovoru na napad na komercijalni brod koji je prolazio kroz Hormuški moreuz.
Prema američkim navodima, mete su bila iranska skladišta projektila i dronova, kao i obalne radarske lokacije.
Američka strana tvrdi da je Iran dan ranije dronom pogodio brod M/V Ever Lovely. Nakon toga je uslijedio američki vojni odgovor, što je dodatno povećalo napetosti u regiji.
IRGC, s druge strane, poručuje da će Iran nastaviti odgovarati na svaki pokušaj kršenja, kako tvrde, iranskih prava u Hormuškom moreuzu.
